Helsinki Savate Open 2017 -tulokset

22.03.2017

Päätuomarin raportti finaaleista

Tämän vuoden Helsinki Savate Open huipentui lauantaina iltapäivällä oteltuihin kansainvälisen Mika Kalliomaa Challenge -turnauksen finaaleihin. Tässä lyhyt yhteenveto finaaleista.

Ensimmäisessä finaalissa, naisten alle 60-kiloisten sarjassa, vastakkain olivat pariisilaisen ASPP-seuran nuori ja taitava Chloe Lesenne ja isäntäseura Helsingin Savate Clubin kokenut Liisa Rohleder. Koko turnauksen tasokkaimpiin kuuluneen tiukan ottelun voiton vei lopulta Liisa tuomarien enemmistön äänin.

Seuraavana oli vuorossa sarja naiset alle 70 kg, jossa kokenut britti, Cambridge Academy of Martial Arts -seuraa edustanut Morgan Alexander ei pystynyt kampeamaan itseään finaaleihin, vaan ottelusta tuli järjestävän seuran jäsentenvälinen: Riikka Holopainen vastaan Katariina Mylläri, arvokisamitalisteja kumpikin. Taaskaan tuomarien kesken ei löytynyt yksimielisyyttä, voitto meni hajaäänin Riikalle.

Miesten kevyemmässä sarjassa, alle 75 kg, nähtiin kokonaan ranskalainen finaali: jo aiemminkin Helsinki Openissa nähty Remi Cevesse vastaan ASPP:n kokenut kettu Loïc Cure. Voitto taidokasta osaamista ja erinomaista urheiluhenkeä koko turnauksen ajan osoittaneelle Curelle ansaitusti kaikin tuomariäänin.

Miesten isomman sarjan, alle 80 kg, finaalissa nähtiin odotetusti kaksi jo aiemmista Helsinki Openeista tuttua ulkomaista ottelijaa: suuret Suomen-ystävät James Southwood Lontoosta ja Yoshinori Hashimoto Japanista. Hashimoto antoikin entiselle maailmanmestarille kelpo vastuksen, mutta sääntöjen rajamailla kontaktin kovuuden suhteen liikkuneen, vauhdikkaan mutta rikkonaisen ottelun voitto meni lopulta tuomarien enemmistön päätöksellä Lontooseen.

Peki Kuusinen


Perjantai 10.3.2017 aamupäivä

  PUNAINEN   SININEN    
Nro nimi seura nimi seura TULOS
1. Loïc CURE ASPP Yoshinori HASHIMOTO JPN 2-1
2. Guilaume COMTE Oxford S Remi CEVESSE Draveil SC 0-3
3. Krister KUUSISTO SC Helsinki Patrik RADOCAJ CRO 1-2
4. Tomohiro NOZAKI JPN Mathieu GUTHINGER London S 1-2
5. Anders BLANK Apex Kalmar Jabir NAGI Dorset S 1-2
6. Jenna IKONEN SC Helsinki Morgan ALEXANDER Cambridge 0-3
7. Sabine NIEMINEN SC Helsinki Gaelle THOMAS GHO 0-3
8. Janne SINIVIRTA SC Helsinki Kalle HEINOLA Oxford S 0-3
9. Patrik RADOCAJ CRO Mathieu GUTHINGER London S 0-3
10. Antero LIPSANEN SC Helsinki Stephen FROGGATT Oxford S 2-1
11. Liisa ROHLEDER SC Helsinki Delphine FRÉMONDEAU London S 3-0
12. Jasbir NAGI Dorset S Janne SINIVIRTA SC Helsinki 3-0
13. Guilaume COMTE Oxford S Tomohiro NOZAKI JPN 1-2
14. Philip VUJIC CRO James SOUTHWOOD London S 0-3

Perjantai 10.3.2017 iltapäivä

  PUNAINEN   SININEN    
Nro nimi seura nimi seura TULOS
1. Sabine NIEMINEN SC Helsinki Jenna IKONEN SC Helsinki 0-3
2. Chloe LESENNE ASPP Delphine FRÉMONDEAU London S 3-0
3. Krister KUUSISTO SC Helsinki Dominik ZAKORA CRO 0-3
4. Patrik RADOCAJ CRO Tomohiro NOZAKI JPN 1-2
5. Philip VUJIC CRO Yoshinori HASHIMOTO JPN 3-0
6. Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki Chloe LESENNE ASPP 2-0
7. Ola SVENSSON Apex Kalmar James SOUTHWOOD London S 0-3
8. Dominik ZAKORA CRO Tomohiro NOZAKI JPN 3-0
9. Stephen FROGGATT Oxford S Patrik RADOCAJ CRO 0-3
10. George BUSHAWAY London S Tomohiro NOZAKI JPN 3-0

Lauantai 11.3.2017 aamupäivä

  PUNAINEN   SININEN    
Nro nimi seura nimi seura TULOS
1. Fredrik BOMAN Apex Kalmar Krister KUUSISTO SC Helsinki V: Boman luovu-
tuksella
2. Philip VUJIC CRO Kalle HEINOLA Oxford S 3-0
3. Anders BLANK Apex Kalmar Antero LIPSANEN SC Helsinki 2-1
4. Jenna IKONEN SC Helsinki Chloe LESENNE ASPP 0-3
5. Sabine NIEMINEN SC Helsinki Morgan ALEXANDER Cambridge 0-3
6. Johannes EDGREN SC Helsinki Guilaume COMTE Oxford S 3-0
7. Yoshinori HASHIMOTO JPN Ola SVENSSON Apex Kalmar 2-1
8. Fredrik BOMAN Apex Kalmar Dominik ZAKORA CRO 1-2

Lauantai 11.3.2017 iltapäivä

  PUNAINEN   SININEN    
Nro nimi seura nimi seura TULOS
1. Anders BLANK Apex Kalmar Kalle HEINOLA Oxford S 0-3
2. Antero LIPSANEN SC Helsinki Niklas POLTEG Apex Kalmar 0-3
3. Fredrik BOMAN Apex Kalmar Patrik RADOCAJ CRO 0-3
4. Janne SINIVIRTA SC Helsinki Anders BLANK Apex Kalmar 1-2
5. Guilaume COMTE Oxford S Dominik ZAKORA CRO 1-1
6. Tomohiro NOZAKI JPN Niklas POLTEG Apex Kalmar 1-2
7. Kalle HEINOLA Oxford S Ola SVENSSON Apex Kalmar 3-0

MIKA KALLIOMAA CHALLENGE 10.-11.3.2017

Alkusarjaottelut Pe 10.3. - La 11.3.2017

    PUNAINEN   SININEN    
Nro sarja nimi seura nimi seura TULOS
1. F70 Katariina MYLLÄRI SC Helsinki Morgan ALEXANDER Cambridge 2-1
2. F70 Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki Delphine FRÉMONDEAU London S 3-0
3. F70 Morgan ALEXANDER Cambridge Gaelle THOMAS GHO 3-0
4. F70 Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki Morgan ALEXANDER Cambridge 3-0
5. F70 Delphine FRÉMONDEAU London S Gaelle THOMAS GHO 0-3
6. F70 Katariina MYLLÄRI SC Helsinki Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki 0-3
7. F70 Gaelle THOMAS GHO Katariina MYLLÄRI SC Helsinki 1-2
8. F70 Delphine FRÉMONDEAU London S Morgan ALEXANDER Cambridge 0-3
9. F70 Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki Gaelle THOMAS GHO 3-0
10. F70 Delphine FRÉMONDEAU London S Katariina MYLLÄRI SC Helsinki 0-3
 
1. M75 Remi CEVESSE Draveil SC Loïc CURE ASPP 0-3
2. M75 Remi CEVESSE Draveil SC Stephen FROGGATT Oxford S 3-0
3. M75 George BUSHAWAY London S Loïc CURE ASPP 0-3
4. M75 George BUSHAWAY London S Remi CEVESSE Draveil SC 0-3
5. M75 Stephen FROGGATT Oxford S Loïc CURE ASPP 0-3
6. M75 George BUSHAWAY London S Stephen FROGGATT Oxford S 3-0
 
1. M80 Johannes EDGREN SC Helsinki James SOUTHWOOD London S 0-3
2. M80 Yoshinori HASHIMOTO JPN James SOUTHWOOD London S 0-3
3. M80 Johannes EDGREN SC Helsinki Yoshinori HASHIMOTO JPN 0-3

Finaalit La 11.3.2017

    PUNAINEN   SININEN    
Nro sarja nimi seura nimi seura TULOS
1. F60 Chloe LESENNE ASPP Liisa Rohleder SC Helsinki 1-4
2. F70 Riikka HOLOPAINEN SC Helsinki Katariina MYLLÄRI SC Helsinki 4-1
3. M75 Remi CEVESSE Draveil SC Loïc CURE ASPP 0-5
4. M80 Yoshinori HASHIMOTO JPN James SOUTHWOOD London S 1-4