Helsinki Savate Open 2017 -tulokset
22.03.2017
Päätuomarin raportti finaaleista
Tämän vuoden Helsinki Savate Open huipentui lauantaina iltapäivällä oteltuihin kansainvälisen Mika Kalliomaa Challenge -turnauksen finaaleihin. Tässä lyhyt yhteenveto finaaleista.
Ensimmäisessä finaalissa, naisten alle 60-kiloisten sarjassa, vastakkain olivat pariisilaisen ASPP-seuran nuori ja taitava Chloe Lesenne ja isäntäseura Helsingin Savate Clubin kokenut Liisa Rohleder. Koko turnauksen tasokkaimpiin kuuluneen tiukan ottelun voiton vei lopulta Liisa tuomarien enemmistön äänin.
Seuraavana oli vuorossa sarja naiset alle 70 kg, jossa kokenut britti, Cambridge Academy of Martial Arts -seuraa edustanut Morgan Alexander ei pystynyt kampeamaan itseään finaaleihin, vaan ottelusta tuli järjestävän seuran jäsentenvälinen: Riikka Holopainen vastaan Katariina Mylläri, arvokisamitalisteja kumpikin. Taaskaan tuomarien kesken ei löytynyt yksimielisyyttä, voitto meni hajaäänin Riikalle.
Miesten kevyemmässä sarjassa, alle 75 kg, nähtiin kokonaan ranskalainen finaali: jo aiemminkin Helsinki Openissa nähty Remi Cevesse vastaan ASPP:n kokenut kettu Loïc Cure. Voitto taidokasta osaamista ja erinomaista urheiluhenkeä koko turnauksen ajan osoittaneelle Curelle ansaitusti kaikin tuomariäänin.
Miesten isomman sarjan, alle 80 kg, finaalissa nähtiin odotetusti kaksi jo aiemmista Helsinki Openeista tuttua ulkomaista ottelijaa: suuret Suomen-ystävät James Southwood Lontoosta ja Yoshinori Hashimoto Japanista. Hashimoto antoikin entiselle maailmanmestarille kelpo vastuksen, mutta sääntöjen rajamailla kontaktin kovuuden suhteen liikkuneen, vauhdikkaan mutta rikkonaisen ottelun voitto meni lopulta tuomarien enemmistön päätöksellä Lontooseen.
Peki Kuusinen
Perjantai 10.3.2017 aamupäivä |
|||||
PUNAINEN | SININEN | ||||
Nro | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | Loïc CURE | ASPP | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | 2-1 |
2. | Guilaume COMTE | Oxford S | Remi CEVESSE | Draveil SC | 0-3 |
3. | Krister KUUSISTO | SC Helsinki | Patrik RADOCAJ | CRO | 1-2 |
4. | Tomohiro NOZAKI | JPN | Mathieu GUTHINGER | London S | 1-2 |
5. | Anders BLANK | Apex Kalmar | Jabir NAGI | Dorset S | 1-2 |
6. | Jenna IKONEN | SC Helsinki | Morgan ALEXANDER | Cambridge | 0-3 |
7. | Sabine NIEMINEN | SC Helsinki | Gaelle THOMAS | GHO | 0-3 |
8. | Janne SINIVIRTA | SC Helsinki | Kalle HEINOLA | Oxford S | 0-3 |
9. | Patrik RADOCAJ | CRO | Mathieu GUTHINGER | London S | 0-3 |
10. | Antero LIPSANEN | SC Helsinki | Stephen FROGGATT | Oxford S | 2-1 |
11. | Liisa ROHLEDER | SC Helsinki | Delphine FRÉMONDEAU | London S | 3-0 |
12. | Jasbir NAGI | Dorset S | Janne SINIVIRTA | SC Helsinki | 3-0 |
13. | Guilaume COMTE | Oxford S | Tomohiro NOZAKI | JPN | 1-2 |
14. | Philip VUJIC | CRO | James SOUTHWOOD | London S | 0-3 |
Perjantai 10.3.2017 iltapäivä |
|||||
PUNAINEN | SININEN | ||||
Nro | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | Sabine NIEMINEN | SC Helsinki | Jenna IKONEN | SC Helsinki | 0-3 |
2. | Chloe LESENNE | ASPP | Delphine FRÉMONDEAU | London S | 3-0 |
3. | Krister KUUSISTO | SC Helsinki | Dominik ZAKORA | CRO | 0-3 |
4. | Patrik RADOCAJ | CRO | Tomohiro NOZAKI | JPN | 1-2 |
5. | Philip VUJIC | CRO | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | 3-0 |
6. | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | Chloe LESENNE | ASPP | 2-0 |
7. | Ola SVENSSON | Apex Kalmar | James SOUTHWOOD | London S | 0-3 |
8. | Dominik ZAKORA | CRO | Tomohiro NOZAKI | JPN | 3-0 |
9. | Stephen FROGGATT | Oxford S | Patrik RADOCAJ | CRO | 0-3 |
10. | George BUSHAWAY | London S | Tomohiro NOZAKI | JPN | 3-0 |
Lauantai 11.3.2017 aamupäivä |
|||||
PUNAINEN | SININEN | ||||
Nro | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | Fredrik BOMAN | Apex Kalmar | Krister KUUSISTO | SC Helsinki | V: Boman luovu- tuksella |
2. | Philip VUJIC | CRO | Kalle HEINOLA | Oxford S | 3-0 |
3. | Anders BLANK | Apex Kalmar | Antero LIPSANEN | SC Helsinki | 2-1 |
4. | Jenna IKONEN | SC Helsinki | Chloe LESENNE | ASPP | 0-3 |
5. | Sabine NIEMINEN | SC Helsinki | Morgan ALEXANDER | Cambridge | 0-3 |
6. | Johannes EDGREN | SC Helsinki | Guilaume COMTE | Oxford S | 3-0 |
7. | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | Ola SVENSSON | Apex Kalmar | 2-1 |
8. | Fredrik BOMAN | Apex Kalmar | Dominik ZAKORA | CRO | 1-2 |
Lauantai 11.3.2017 iltapäivä |
|||||
PUNAINEN | SININEN | ||||
Nro | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | Anders BLANK | Apex Kalmar | Kalle HEINOLA | Oxford S | 0-3 |
2. | Antero LIPSANEN | SC Helsinki | Niklas POLTEG | Apex Kalmar | 0-3 |
3. | Fredrik BOMAN | Apex Kalmar | Patrik RADOCAJ | CRO | 0-3 |
4. | Janne SINIVIRTA | SC Helsinki | Anders BLANK | Apex Kalmar | 1-2 |
5. | Guilaume COMTE | Oxford S | Dominik ZAKORA | CRO | 1-1 |
6. | Tomohiro NOZAKI | JPN | Niklas POLTEG | Apex Kalmar | 1-2 |
7. | Kalle HEINOLA | Oxford S | Ola SVENSSON | Apex Kalmar | 3-0 |
MIKA KALLIOMAA CHALLENGE 10.-11.3.2017
Alkusarjaottelut Pe 10.3. - La 11.3.2017 |
||||||
PUNAINEN | SININEN | |||||
Nro | sarja | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | F70 | Katariina MYLLÄRI | SC Helsinki | Morgan ALEXANDER | Cambridge | 2-1 |
2. | F70 | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | Delphine FRÉMONDEAU | London S | 3-0 |
3. | F70 | Morgan ALEXANDER | Cambridge | Gaelle THOMAS | GHO | 3-0 |
4. | F70 | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | Morgan ALEXANDER | Cambridge | 3-0 |
5. | F70 | Delphine FRÉMONDEAU | London S | Gaelle THOMAS | GHO | 0-3 |
6. | F70 | Katariina MYLLÄRI | SC Helsinki | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | 0-3 |
7. | F70 | Gaelle THOMAS | GHO | Katariina MYLLÄRI | SC Helsinki | 1-2 |
8. | F70 | Delphine FRÉMONDEAU | London S | Morgan ALEXANDER | Cambridge | 0-3 |
9. | F70 | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | Gaelle THOMAS | GHO | 3-0 |
10. | F70 | Delphine FRÉMONDEAU | London S | Katariina MYLLÄRI | SC Helsinki | 0-3 |
1. | M75 | Remi CEVESSE | Draveil SC | Loïc CURE | ASPP | 0-3 |
2. | M75 | Remi CEVESSE | Draveil SC | Stephen FROGGATT | Oxford S | 3-0 |
3. | M75 | George BUSHAWAY | London S | Loïc CURE | ASPP | 0-3 |
4. | M75 | George BUSHAWAY | London S | Remi CEVESSE | Draveil SC | 0-3 |
5. | M75 | Stephen FROGGATT | Oxford S | Loïc CURE | ASPP | 0-3 |
6. | M75 | George BUSHAWAY | London S | Stephen FROGGATT | Oxford S | 3-0 |
1. | M80 | Johannes EDGREN | SC Helsinki | James SOUTHWOOD | London S | 0-3 |
2. | M80 | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | James SOUTHWOOD | London S | 0-3 |
3. | M80 | Johannes EDGREN | SC Helsinki | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | 0-3 |
Finaalit La 11.3.2017 |
||||||
PUNAINEN | SININEN | |||||
Nro | sarja | nimi | seura | nimi | seura | TULOS |
1. | F60 | Chloe LESENNE | ASPP | Liisa Rohleder | SC Helsinki | 1-4 |
2. | F70 | Riikka HOLOPAINEN | SC Helsinki | Katariina MYLLÄRI | SC Helsinki | 4-1 |
3. | M75 | Remi CEVESSE | Draveil SC | Loïc CURE | ASPP | 0-5 |
4. | M80 | Yoshinori HASHIMOTO | JPN | James SOUTHWOOD | London S | 1-4 |