Varauskalenteri on poistettu käytöstä

Savate Clubin tiedote 16.3.2020

16.03.2020

COVID-19

Suomen hallituksen 16.3.2020 pitämän kokouksen linjauksena myös yksityisen sektorin liikuntapaikat esitetään suljettavaksi valmiuslain nojalla.

Lue Valtioneuvoston viestintäosaston tiedote 16.3.2020

Tämän linjauksen mukaisesti on myös Savate Clubilla harjoittelu laitettava tauolle alkaen tiistaista 17.3.2020

Kaikkien jäsenten kortit laitetaan tauolle maanantaista 16.3.2020 alkaen. Tauon takia menetetty aika korvataan täysimääräisesti, kun seuraavan kerran ostat aikaa kortillesi. Tästä sinun ei tarvitse lähettää meille sähköpostia.

Kiitos jo lähettämistänne sähköposteista, joihin pyritään vastaamaan niin nopeasti kuin se tässä tilanteessa on mahdollista.

Seuraamme tilannetta ja informoimme jäseniämme mahdollisista muutoksista.

Kiitämme ymmärryksestä!

Savate Club Helsinki ry hallitus


Savate Club seuraa aktiivisesti tilannetta koronaviruksen aiheuttaman COVID-19-tartuntatautiepidemian tiimoilta. Seuramme jäsenten, työntekijöiden sekä perheenjäsenten terveys ja turvallisuus ovat meille tärkeitä.

Savate Club Helsinki ry piti sunnuntai-iltana ylimääräiseen hallituksen kokouksen ja on keskustellut tilanteesta. Tässä vaiheessa emme keskeytä harrastus- ja valmennustoimintaamme. Viranomaisten taholta ei ole tullut päätöstä toiminnan keskeyttämiseksi.

Useissa yhteyksissä on saanut lukea, että monet seurat laskuttavat jäseniään normaalisti, vaikka sulkevat salinsa ja keskeyttävät harjoitustoimintansa. Kävimme useita vaihtoehtoja läpi ja tulimme keskusteluiden jälkeen seuraavaan ratkaisuun:

Harjoitustoiminta jatkuu normaalisti, mutta halutessaan jokaisella jäsenellä on oikeus laittaa kortti tauolle (kunnes toisin ilmoitetaan). Tauon takia menetetty aika korvataan täysimääräisesti, kun seuraavan kerran ostat aikaa kortillesi.

Mikäli haluat menetellä näin, sinun tulee lähettää siitä sähköpostia osoitteeseen helsinki@savate.com.

6kk ja 12kk kortin haltijat voivat käyttää vaihtoehtoisesti myös lomaoikeuttaan kortin tauottamiseksi. Tämä edellä mainittu ohjeistus astuu voimaan 15.3.2020 klo 23.59. Huomioithan, että korttia ei voi laittaa tauolle takautuvasti.

Savate Club ottaa käyttöön seuraavat tehostetut toimenpiteet:

  1. Siivousta ja desinfiointia tehostetaan kaikilla saleillamme
  2. Lainahanskat on poistettu käytöstä
  3. Ohjaajiamme on ohjeistettu tuntien suunnittelussa tartuntariskin minimoimiseksi
  4. Kehotamme kaikkia riskiryhmiin kuuluvia lapsia, nuoria ja aikuisia välttämään seuran harjoituksiin osallistumista
  5. Kiellämme kaikkia juuri ulkomailta palanneita jäseniä osallistumasta seuramme tunneille (karanteeniaika 14vrk)
  6. Muistutamme myös siitä, että kipeänä ei tulla salille

HUOM! Harjoitusaikoihin on tullut muutamia muutoksia.

Tarkistathan ajat oman lajisi harjoitusaikasivulta os. www.savate.com

Tilannetta seurataan aktiivisesti ja jäseniä informoidaan välittömästi, mikäli viranomaisten ohjeistukseen tulee muutoksia.

Ystävällisin terveisin,
Savate Club Helsinki ry hallitus